Aşırı kusma ve ishal

admin , Nisan 3, 2009 Yazdı

Bahar aylarında adenovirüs, rotavirüs enfeksiyonlarına sıklıkla rastlanır. Tedavide sindirimi kolay gıdalarla birlikte yeterli sıvı içirme önemlidir.

İLK 12 SAAT
Yalnızca sıvılar verilir. Verilen sıvı su bile olsa çocuğun kusmaması için yudum yudum 5-10 dakika arayla çok yavaşça içirilmelidir. Çok aşırı kusmalarda eczanelerde satılan ORS solüsyonu (=Ge Oral) kullanılmalıdır. Ge Oralin benzeri, bir litre kaynatılıp soğutulmuş suya (=4 büyük su bardağı) iki çorba kaşığı şeker, bir çay kaşığı sofra tuzu, bir çay kaşığı karbonat konularak evde de hazırlanabilir. Küçük çocuklarda sık aralarla az miktarlarda anne sütü veya hazır mama, büyük çocuklarda ise sulandırılmış ya da buzlu gazoz veya kola verilebilir. Taze sıkılmış havuç, üzüm, elma, mandalina ve şeftali suyu içirilebilir. Şekersiz açık demli çay ve çeşitli bitki çayları verilebilir. Hazmı zor olduğu için inek sütü verilmemelidir.

12-24 SAAT
Su veya ORS ile hazırlanmış corn flakes, hazır mama verilebilir.

İSHAL İLK 12 SAAT
Hazır mama ve anne sütü verilebilir. Her sulu dışkıdan sonra kaybedilen sıvı miktarını karşılayabilmek için yarı yarıya sulandırılmış ORS solüsyonundan yarım çay bardağı yavaş yavaş içirilmelidir. İshal çok şiddetliyse ilk 12-18 saat yalnızca ORS solüsyonu kullanılmalıdır. Şekerli meyve sularından kaçınınız.

İLK 12-24 SAAT

İshal hafif ise hazır mama verilebilir.

24-36 SAAT
Muz, elma suyu ya da püresi, haşlanmış patates, havuç ya da suyu, sebze ya da meyve, yağsız pirinç pilavı veya lapası, yağsız makarna, kraker, yoğurt, ayran, yağsız tavuk eti, çorbalar ile başlanabilir.

3-5 GÜN
Haşlanmış et ve yumurta eklenebilir. Bir hafta boyunca inek sütü, yoğurt haricindeki süt ürünleri (peynir dahil), çiğ sebze ve meyve, fasulye, baklagiller, baharatlar, pasta gibi şekerli-yağlı gıdalar yedirilmemeli.

ŞU DURUMLARDA MUTLAKA DOKTORUNUZU ARAYINIZl

  • Bebek 6 saattir, büyük çocuklar 12 saattir çiş yapmamışsa,
  • Aşırı halsizlik
  • Ayağa kalkınca baş dönmesi veya bayılma,
  • Göz yaşı yokluğu,
  • Ağız kuruluğu,
  • Gözlerde çökme
  • Uykuya eğilim,
  • Kanlı ishal.

Yorum Yazınız.