Alerjik nezle astıma çevirir

admin , Nisan 3, 2009 Yazdı

Nezlem hiç geçmiyor. Kışın devamlı var, yaza girerken de artıyor. Burnum çeşme gibi durmadan akıyor. Neden?
Halk arasında saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit olduğunuz anlaşılıyor. Burun akıntınızın sürekli olması ev akarlarına, baharda artması ise polenlere karşı hassas olduğunuzun bir işareti. Size önce bir alerji testi yapılarak nelere karşı alerjiniz olduğunun belirlenmesi gerekir. Saman nezlesi belirtilerini gideren çok etkili ilaçlar var, ancak sürekli iyilik halinin elde edilebilmesi ancak immunoterapi yani aşı tedavisi ile mümkündür.

Sinüzit, burun akıntısı, gözlerde yaşarma, terleme ve alerjim var. Astıma çevirir mi?
Alerjik nezle ve sinüziti olanlarda ileriki yıllarda astım ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir, ama mutlaka astıma yakalanacaksınız diye bir kural da yoktur. Astımın önlenmesi için alerjenlerden ve hava kirliliğinden uzak kalmanız, sigara içmemeniz gerekir. Alerjiniz varsa aşı tedavisi de yapılmalıdır.

Oğlum 4 yaşında. Alerjik bronşit denildi, fakat geniz akıntısı ve hapşırması çok var. Sağ burun deliği tıkalı. Geniz eti de varmış. Bunlar alerjik bronşiti tetikler mi?
Astımlıların neredeyse tamamına yakınında alerjik nezle, burun polipleri, sinüzit, geniz eti, burun kemiği eğriliği gibi burun ve üst solunum yolları ile ilgili hastalıklar da vardır. Bu hastalarda burunla ilgili bu rahatsızlıkların ilaçlarla veya gerekiyorsa cerrahi yöntemlerle giderilmesi gerekir, çünkü bunların tümünün astım krizlerinin tetiklenmesinde rolleri vardır.

8 senedir burnumda damağımda gözlerimde kaşıntı, burun akıntısı var. O zamandan beri hangi doktora gittiysem çaresini bulamadım.
Alerjik nezle tedavisinde çok etkili ilaçlar var, ancak sizde de olduğu gibi seyrek de olsa bazen ilaçlardan beklenen etki alınamayabiliyor. Öncelikle bir alerji testi yaptırarak neye alerjinizin olduğunun belirlenmesi lazım. Çünkü alerji yaratan faktörlere karşı yeterli önlem almadan sadece ilaç içerek rahatlamanız mümkün değil. Aşı tedavisi de çok faydalıdır.

Yorum Yazınız.