Siğiller – Cilt Hastalıkları

admin , Şubat 4, 2009 Yazdı

Siğiller – Cilt Hastalıkları

Şikayet

Cildinizde aynı renkte veya biraz daha koyu küçük k abarık, üzeri pütürlü yumrular oluştu. Siğil acımaz ve kaşınmaz.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Salisilik veya laktik asit içerikli siğil çözücüleri eczanelerden reçetesiz alabilirsiniz. Bunlar çok etkili olabilir. Prospektüsün talimatlarına tam uyun. Siğil sökücüleri yüzünüze uygulamayın. Siğil sökücüleri iltihaplı veya kızarmış hiçbir bölgeye sürmeyin veya şeker hastalığı ya da kan dolaşımı azlığı varsa, bunları kullanmayın.

Önleme

Siğilleri ısırmayın ve koparmayın; böyle yaparsanız, cildinizin başka bölgelerine de bulaştırırsınız.

Çocuğunuzun Tedavisi

Siğil ergenlerde ve çocuklarda yetişkinlere oranla daha sık görülür. Çocuğunuzu siğilin ciddi bir şey olmadığına ikna edin. Ayak altında çıkmadılarsa ve ağrı yapmıyorlarsa, kendi kendilerine geçmelerini bekleyin.

Önemli Bilgiler

Siğil cilt açısından son derece olağan bir durumdur.

Genital ve anal siğiller hariç, çoğu zararsızdır ve 2 yıl içinde yok olur. Siğile insana özgü olan ve yaklaşık 60 çeşidi bulunan papilom virüsü yol açar. Bu virüs hafif bulaşıcıdır ve deriye minik çatlaklardan girer.

Başkalarından siğil kapabilirsiniz. Olağan siğiller çoğu kez ellerde ve parmaklarda oluşur. Ayak tabanı siğilleri topuklarda çıkar. Tırnak siğilleri el ve ayak tırnaklarının etrafında olur. Küçük, parmak şeklindeki parmaklı siğiller saç derisinde çıkar.

Düz siğiller birkaç yüzlük gruplar halinde kümelenir. Genital ve anal siğiller (genital ve anal bölgedeki küçük etli çıkıntılar) papilom virüsünün cinsel ilişki yoluyla kapılmasından kaynaklanır. Genital ve anal siğillerde kendi kendine tedavi yöntemi uygulamayın.

Bir Yorum “Siğiller – Cilt Hastalıkları”

  1. gau
    15:46 ,Mayıs 1st, 2009

    merhaba , benim elimin herahangi bi bölgesi bi anda siddetli kasınıyor ve bi kaç saniye sonra kaşıntı geciyor ve kucuk kucuk yüzlerce siğile çok benzeyen kabarcıklar cıkıyor. parmaklarımın ustunde elimin iç kısmında bazen ayak parmaklarımın ustunde de çıkıyor. bunların ne olduğu konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.. teşekkürler

Yorum Yazınız.