Nevüs (Benler) – Cilt Hastalıkları

admin , Şubat 4, 2009 Yazdı

Nevüs (Benler) – Cilt Hastalıkları

Tıpta “Nevüs”, halk arasında “Ben” adı ile anılan deri oluşumları, çok farkl ı görünümde ve yapıda olabilmekle beraber, genellikle kastedilen; yuvarlak veya oval deriden hafif kabarık 3-5 mm büyüklükte, siyah-kahverengi sertçe yapılardır. Bunlar; pigment üretici hücreye çok benzeyen özel hücrelerin deri içinde bir alanda yuvalanması sonucu gelişirler. Doğuştan itibaren var olabilecekleri gibi çoğu çocukluk döneminde, bir kısmı da sonraki bir zamanda ortaya çıkarlar. Benler 2 nedenle tıbbi açıdan önem taşırlar;

1- Bazı ben tiplerinin zamanla malignleşme (kötü huylu bir şekle dönme) riskine sahip olması,

2- Pigment üretici hücrelerden gelişen “Melanom” adındaki malign oluşumunun iyi huylu bir ben olarak algılanıp tedavisiz bırakılması.

Bu nedenle risk taşıyan benlerin özelliklerinin ve bir bende rastlanabilecek hangi değişimlerin önemli olduğunun bilinmesi gerekir;

· 0.5-1 cm”den büyük olması

· Sınırın girintili çıkıntılı asimetrik olması

· Rengin alacalı olması (yer yer siyah, kırmızı, kahverengi, beyaz)

· Ayak tabanı, el ayası ve parmak uçlarında yer alması

· Sayılan bu özellikleri taşıyan benlerin ailede de olması

· Geçmişte zaman zaman yanık yapacak şekilde yoğun güneşlenmelerin olması

Var olan bir benin;

· Neden yokken kanaması

· Üzerinde ülser gelişmesi

· Rengin hızla koyulaşması

· Rengin etrafa yayılması (veya etrafta beyazlanma olması)

· Kaşınma, acıma gibi belirtilerin olması

Günümüzde malign melanom için en etkin tedavi, olabildiğince erken teşhis edilip cerrahi olarak etraflıca çıkarılmasıdır. Başlangıçta ve sonra zaman zaman yayılma olasılığına karşı gerekli incelemeler yapılır. Bir bene cerrahi girişim uygulandığında malignleşebileceği veya yayılabileceği inanışı YANLIŞ ve maalesef yaygın bir inanıştır. Ben veya bene benzeyen oluşumlarla ilgili herhangi bir kuşkuda sağlık kuruluşuna başvurmak en doğru davranış olacaktır.

8 Yorum “Nevüs (Benler) – Cilt Hastalıkları”

 1. ufuk
  09:18 ,Nisan 19th, 2009

  oncelıkse merhaba ..benım vucudumdada bı anda ben cogalması oldu cocukluktan vucudumda ben var ama suan cok arttı…benlerı kaybetmenın yontemlerını ogrenmek ıstıyorum aslında ve en onemlısı hangı saglık kurulusuna basvurabılırım….özel hastane olarak kesın bı sonuca ulasabılecek bı hastane ilginiz ıcın tessekur ederım..

 2. Ahmet
  16:11 ,Nisan 25th, 2009

  merhaba lütfen bana yardım edin yüzümde çokfazla etbeni olsun diğer ben çeşitleri olsun oldukça fazla toplum içine çıkamıyorum bunlardan kurtulmak mümkünmü ne yapmalıyım şimdiden teşkr.

 3. YİĞİT
  07:55 ,Temmuz 6th, 2009

  Merhaba,
  İlk başta sizin şikayetlkerinizle ilgili konuşayım.Eğer ben(nevüs) renkli ise lazer ile aldirmanız mümkün.Eğer değilse de cerrahi bir müdahale gerekir.Bu olayları gerçekleştirmeden önce ilk olarak bir cild doktorunua gidip iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu öğrenin.Benim sormak istediğim soru ise ben(nevüs) aldırmak için uygulanan lazer tedavisinin fiyatıdır.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 4. rasim yigit
  04:52 ,Ocak 19th, 2010

  beni aldırmanın negibi zararı olur bunu merak ediyorum

 5. kadir
  16:51 ,Şubat 4th, 2010

  merhabalar … BeniM de YÜZÜMde BEnler var bu beni rahatsız etmeye basladı gitgide de artıyor bu benlerden nasıl kurtulabilirim yani bu benler yok edilebilir mi? YArdımcı OLUrsanız sevnirim..

 6. şahika
  19:22 ,Mayıs 19th, 2010

  Merhaba.Sol elimin içinde bir iki gün içinde küçük küçük kahverengi ben çoğalması oldu.Tehlikeli bi durum olabilir mi? teşekkürler…

 7. orhan
  01:22 ,Aralık 7th, 2010

  adım orhan 32 yaşındayım.sorum şu olacak hocam,doguştan popumda 3ve 5 cm büyüklükte siyah ben var,doktora göstermedim,doguştan oldugu için bu zamana kadar hiç ilgilenmedim,bi arkadaşım görünce istersen bi doktora göster dedi,bunu sizden ögrenek istedim

 8. nurcan
  00:12 ,Mart 3rd, 2011

  adım nurcan benimde arka bel üstü bir benim var cildiyeye gittim derhal alınması gerekiyo dedi ama korkuyorum 1 2 santim genişliğinde kaşıntı yapıyo korkuyorum aldırmaktan lütfen bilgilendirmenizi istiyorum.

Yorum Yazınız.