Annelerin aklına takılanlar ?

admin , Nisan 4, 2009 Yazdı

* Bebeğimin yeterince süt içtiğini nasıl bilebilirim?
Bunu ölçmeniz mümkün değil. Ama önemli olan bebeğinizin sağlıklı olması ve normal büyümesidir. Emmek bebeğiniz için çok keyifli olduğundan, karnı doyduktan çok sonra dahi emmeye devam eder. Genel kural; emzirmeye iyice alıştığınızda, bebeğiniz her bir memeden 10-15 dakika emdikten sonra yeterli sütü almış olacaktır. Bu nedenle saatlerce emzirerek vakit kaybetmeyin.

* Arada sırada bebeğime biberon verebilir miyim?
Evet. Bebeğinize sağmış olduğunuz sütünüzü biberonla verebilirsiniz. Ancak emzirmeye tam olarak alışana kadar biberon vermeyin; çünkü bebeğiniz aksi halde daha kolay olan biberonu tercih edebilir. Ayrıca, memeden süt emme işleminin, bebeğin çenesinin gerektiği gibi gelişmesine yardımcı olduğu, yüz kaslarının daha da güçlenmesini sağladığı ve dişlerinin daha düzgün gelişmesine neden olduğu ispatlanmıştır.

* Memelerimden birinde acı veren bir kızarıklık var. Bu nedir acaba?
Bu durum meme dokusu iltihabıdır ve süt kanallarının tıkanmasıyla ortaya çıkar. Enfeksiyon daha sonra sütün dağıldığı göğüs dokusuna yayılır, ağrı ve kızarıklık oluşur. Enfeksiyonu gidermek için antibiyotik tedavisine başlamak gerekebilir. Tedavi esnasında bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.

* Sütüm çok fazla fışkırıyor ve bebeğim tıkanıyor. Ne yapabilirim?
Göğüsleriniz süt üretmeye alışırken aşırı süt yapabilir ve göğüsleriniz bir süt hücumuna uğrayabilir. Bu, zaman içinde düzelecektir ama ilk başlarda emzirmeden önce sütünüzü süt sağmanızda yarar var.

* Emzirirken bebeğimin uyuyup kalması bir sorun mudur?
Keyiften uyuyorsa hiç merak etmeyin. Bebekler genellikle gerekli olan sütü 10-15 dakika içinde emerler ve uykuya dalarlar.

Yorum Yazınız.